Darbo vertės teorija

Ekonomikos terminų žodynas

Darbo vertės teorija

Termino apibūdinimas:

Klasikinės ekonomikos teorijos specialistų sukurtas mokymas. Šios teorijos šalininkai teigia, kad prekės vertę lemia reikalingų tai prekei pagaminti darbo išteklių kiekis.

Taigi dviejų vartojamųjų prekių kainų pusiausvyros santykis yra tiesiogiai proporcingas darbo, kurio reikia joms pagaminti, santykiui. Smitas buvo pirmasis, kuris eksperimentiškai pasiūlė darbo vertės teoriją, nors pripažino, kad vertę lemia daug išlaidų: renta, darbo užmokestis ir pelnas, net jeigu darbas ir sudaro didžiausią galutinės vertės dalį.

Rikardas pripažino, kad reikia atsižvelgti į pelną ir rentą, tačiau tai nemenkino jo svarbiausio argumento apie santykines vertes tarp dviejų prekių, kurias iš esmės lemia darbo užmokestis.

Karlas Marksas išplėtojo Rikardo idėjas, išskaidydamas darbo vertę į tris sudedamąsias dalis:

  1. Pastovųjį kapitalą – gamyboje sunaudojamas kapitalas.
  2. Kintamąjį kapitalą – darbo išteklius.
  3. Pridedamąją vertę – perteklinę vertę be darbo ir kapitalo, kurie sunaudojami gamyboje.

Darbo vertės teorija į devynioliktojo amžiaus pabaigą buvo pakeista ribinio našumo paskirstymo teorija, kurioje atsižvelgiama į visų gamybos išteklių, o ne tik į darbo indėlį gamybos procese.

Įvaldykime finansus kartu!

Akredituoti finansinio raštingumo mokymai KIEKVIENAM! Perpraskite sudėtingą finansų pasaulį ir susikurkite nuostabią finansinę ateitį, kurios iš tiesų trokštate!

VšĮ Išmanus švietimas

Įmonės kodas: 306150166 Adresas: V. Nagevičiaus g. 3, LT-08237 Vilnius Tel: +370 633 52220 El. paštas: info@finiq.lt

Parašykite mums!