Termino apibūdinimas:
Įmonė, kurią pagal jungtinės veiklos sutartį bendrai kontroliuoja keli partneriai. Bendrovė apibrėžiama kaip kelių asmenų susivienijimas siekiant bendro ūkinio tikslo.
Skiriamos keturios bendrovių rūšys:
- Paprastoji – dalyviai bendrai tvarko bendrovės reikalus ir bendrai atsako kreditoriams visu įneštu turtu.
- Pilnoji – dalyviai bendrai verčiasi kokiu nors verslu ir solidariai atsako kreditoriams visu savo turtu.
- Komanditinė – dalis dalyvių yra pilnosios bendrovės bendrininkai ir atsako kreditoriams neribotai, o kita dalis – komandistai – atsako tik savo indėliais.
- Apibrėžtos atsakomybės – dalyviai atsako tik savo indėliais, o pelną skirstosi atitinkamai pagal indėlius.
Vakarų ekonominėje terminologijoje vartojamos dvi mišrių įmonių sąvokos: bendros įmonės ir mišrios įmonės. Pirmoji sąvoka yra platesnė, nes apima daugelį tarpusavio veiklos rūšių, taip pat ir kontraktinius ryšius tarp firmų. Apskritai bendrų įmonių sąvoką galima būtų traktuoti kaip tiksliai apibrėžtą ekonominio bendradarbiavimo ryšių formą, kuriai būdinga: bendras turtas, bendra veikla ir valdymas, bendras pelnas ir rizikos dalijimasis.
Dažniausiai bendrų įmonių kūrimo tikslai yra:
- Įsigyti iš užsienio naujausią techniką bei technologiją ir operatyviai jas taikyti gamybos procese, nes tai, kas yra gaminama tradicinėmis formomis (verčiantis prekyba, įsigyjant licenzijas, perkant įrengimus ir kt.), ne visada yra geriausia, be to, ilgokai diegiama.
- Perimti užsienio patirtį valdymo, marketingo srityje, suvienyti gamybinius pajėgumus, finansinius išteklius ir kt.
- Didinti eksportą į užsienį, ypač gerinti jo struktūrą, panaudoti partnerio žinias ir ryšius.
- Visapusiškai tenkinti vietinės rinkos ne tik gamybos priemonių, bet ir plataus vartojimo reikmenų bei paslaugų poreikius.