Arbitražas

Ekonomikos terminų žodynas

Arbitražas

Termino apibūdinimas:

Biržos operacija perkant ir parduodant prekes arba vertybinius popierius, pasinaudojant jų kainų skirtumais (įvairiose biržose ar įvairiu laiku).

Kitaip negu spekuliacija (prekė perkama anksčiau ir parduodama vėliau toje pat rinkoje) arbitražas dėl kainų skirtumo egzistuoja vienai ir tai pačiai prekei įvairiose rinkose.

Kai rinkos yra pusiausvyroje, arbitražo galimybės išnyksta. Tik kai rinkos pusiausvyra pakinta, tokios galimybės atsiranda.

Arbitražas būdingas maisto produktų, metalo ir vertybinių popierių rinkoms bei tarptautinei prekybai. Jo elementų yra visuose sandėriuose, siekiančiuose pelno. Šiai operacijai būdinga palyginti nedidelė ekonominė rizika.

Kadangi arbitražas išlygina prekės teritorinius kainų skirtumus, todėl konkurencinėje ekonomikoje jo mastai nėra dideli.

Valiutų rinkoje arbitražas yra tokios transakcijos, kurios vykdomos norint išnaudoti valiutų kursų skirtumus įvairiose geografinėse vietovėse.

Arbitražas taip pat gali reikšti ginčų, ypač darbo, sprendimo būdą, kai trečioji neutrali šalis – arbitras, išklausęs visų ginčo dalyvių argumentus, paskelbia nuosprendį, įpareigojantį kiekvieną iš šalių. Arbitražas daugiausiai taikomas blogiausiu atveju, kai nepavyksta susitarti normaliomis derybomis.

Įvaldykime finansus kartu!

Akredituoti finansinio raštingumo mokymai KIEKVIENAM! Perpraskite sudėtingą finansų pasaulį ir susikurkite nuostabią finansinę ateitį, kurios iš tiesų trokštate!

VšĮ Išmanus švietimas

Įmonės kodas: 306150166 Adresas: V. Nagevičiaus g. 3, LT-08237 Vilnius Tel: +370 633 52220 El. paštas: info@finiq.lt

Parašykite mums!